EOSIC 2013 Results

    Here are the complete results from EOSIC 2013.   We have tried our best not to miss anyone but if we accidentally missed your result please let us know and we will add your result to the list.  Congratulations to everyone!

    Pre-Preliminary Men

    Patrick Dunlop Ellis - 5th Place

    Pre-Preliminary Women

    Flight 2 - Olivia Pasian 5th Place
    Flight 4 - Mackenzie Cain 10th Place
    Flight 5 - Olivia Chouinard 5th Place, Amy Dean 9th Place
    Flight 6 - Jessica Dean 4th Place (advances to Semi Finals), Hannah Kreft 5th Place, Alexandra Lacroix 12th Place 
    Semi-Final Flight 2 - Jessica Dean 9th Place

    Preliminary Women

    Flight 2 - Angela Caminiti - 12th Place
    Flight 8 - Josephine Latifpour - 12th Place

    Preliminary Dance

    Alexandra Lacroix & Xavier Whittaker (CPA Canton De Clarence) - C1 2nd/C2 5th - Overall 2nd Place
    Gabrielle Pratt-Tremblay (Rideau)  & Benjamin Johnston Edwards (Rideau) - C1 4th/C2 3rd  - Overall 2nd Place
    Olivia Pasian & Daniel Menard (Glen Cairn) - C1 6th/C2 2nd  - Overall 5th Place
    Angela S Caminiti & Patrick Dunlop Ellis - C1 5th/C2 9th -  Overall 7th Place
    *C1 = Compulsary Dance 1 / C2 = Compulsary Dance 2

    Junior Bronze Men

    Matthew Kreft  - 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
    Daniel Kreft  - 3rd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March

    Junior Bronze Women

    Flight 1 - Ashley Ingram 8th Place
    Flight 3 - Sara Maclure 11th Place
    Flight 4 - Elisabeth Cherkas 5th Place, Charlotte Stephens 10th Place, Vera Cross 13th Place

    Junior Bronze Dance

    Chloe Sills (Nepean) & Roman Schmidt - PD 1 2nd/PD 2 2nd - Overall 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
    Olivia Chouinard & Johnathan Seck - PD1 4th/PD 2 4th - Overall 4th Place
    *PD 1 = Pattern Dance 2 / PD 2Pattern Dance 2

    Senior Bronze Women

    Flight 1 - Vicki M Dignard (Russell) - 10th Place
    Flight 3 - Valerie Saikaley - 12th Place

    Bronze Women Triathalon

    Vicki M Dignard (Russell) - Freeskate -7th Place/ Skills - 9th Place/ Interpretive - 7th Place - Overall 9th Place

    Junior Silver Women

    Kate Baron - 10th Place

    Gold Women Freeskate

    Morgan E McMillan - 3rd Place - Advances to Ontario Cup in March.
    Alessandra M Amato - 8th Place
    Leanne Cass - 12th Place
    Shannon Guo - Withdrawn

    Gold Women Triathalon

    Alessandra M Amato - Freeskate-5th Place/ Skills - 7th Place/ Interpretive - 6th Place - Overall  7th Place
    Leanne Cass - Freeskate - 8th Place/Skills - 8th Place/ Interpretive - 8th Place - Overall 8th Place

    Pre-Juvenile Men (U14)

    Gabriel A Riendeau - 1st Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
    Johnathan Seck - 3rd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March

    Pre-Juvenile Ladies (U11)

    Katelyn Cochrane - 2nd Place - Advances to Ontario StarSkate Championship in March
    Chloe Hataley - 4th Place
    Victoria Li - 5th Place
    Georgia Forler - 8th Place
    Camille Laroque - 9th Place
    Vanessa Lu Langley - 11th Place
    Christina Owen (Rideau) - 16th Place

    Pre-Juvenile Ladies (U14)

    Michaela Pratt-Tremblay (Rideau) - 7th Place
    Emma G Rankin - 10th Place
    Brianna Deavy - 11th Place
    Jennifer Vincent - 14th Place
    Megan Normoyle (Russell) - 15th Place
    Ainsley Hamilton - 17th Place
    Camille LeBlanc (Russell)- 18th Place

    Juvenille Men U14

    Matthew Markell (Prescott) 1st Place - Advances to Ontario Cup in March.
    Jon Kubelka 3rd Place - Advances to Ontario Cup in March.

    Juvenille Women U11

    Laura Grasmeyer - 4th Place
    Tiffany Yang - 6th Place

    Juvenille Women U14

    Raphaelle LeBlanc (Russell) - 5th Place
    Madeline Leroux - 11th Place
    Stéphanie Saikaley - 18th Place

    Juvenille Dance

    Emily Rowan (Rideau)  & Nicolas Znamenski (CPA Hull) D1 1st/D2 1st / FD 2nd - Overall 1st Place - Advances to Ontario Cup in March.
    Ashley Ingram & Dominic Tremblay - D1 2nd/ D2 2nd/ FD 1st - Overall 2nd Place - Advances to Ontario Cup in March.
    *D1 = Dance 1 / D2 =Dance 2/ FD = Freedance